Adresdeki yazı fontlardan bahsetse de aslında klavye mevzusunun kökenine ilişkin bir gerçeği de barındırır.

Geçenlerde bir arkadaşımla internetten sohbet ettik. Paris’te bir kafeden yazıyordu. Kendisine ğ nin olmadığı bir klavye ile yazmak nasıl dedim ? Bana çok zor dedi.

Gerçekten de hayatta bize en zor gelen şeylerin başında alışkanlıklarımızı değiştirmek gelir. Sırf bu yüzden sigarayı bırakamaz, spor yapamaz v.s. ve çoğu zaman erkenden ölürüz. Bu şartlar altında düşünmekte fayda var.

Arkadaşımın yazdığı klavye bir tür Q klavye imiş. Yani bizim kullanıdığımız klavyeden Türkçe’ye has karakterleri çıkarıp, Fransızca’ya has karakterleri koyaraksak elde edebileceğimiz bir kalvye. Sonuç itibari ile benim yazı hızıma yakın bir hızda yazabiliyordu. Çünkü Q klavyeye alışıktı.

Çoğumuzun evinde bir daktilo yoktur. Benim çocukluğum ebeveynlerimin memur olması dolayısıyla F klavyeli daktiloların içinde geçmiştir. İlk kullandığım Q klavye bana gerçekten de çok ters gelmişti. İnsan her şeye alışıyor.

Vaktiyle not düşmüştüm gel zaman git zaman bu konu gene ortaya çıktı. Buradaki sorun Q ya da F sorunu değildir. Aslında bu o kadar da önemli değildir. Türkiye’ye girecek ve ticaret yapacak firmalar için alınması gereken tedbirler alınmamış ve olay yıllar sonra böyle patlamıştır. Buradan alınacak dersler ise bu bitmiş savaşın küllenmeyen ateşine kurban veriliyor.

Q kalvyeden milyarlarca üretiliyor. Bu üretim bantlarından ucuna köşesine harf sıkıştırılarak elde edilmiş birçok dilde qwerty klavye çıkmaktadır. Bunlar düşük maliyeti ile piyasayı ele geçirmiştir. Bu gerçeği inkar etmemek gerekir. Serbest piyasa ekonomisinin hüküm sürdüğü heryerde bir korumaya da ihtiyaç vardır. Yoksa herşeyiniz silinir gider.

Kötü yönetim ve dar görüşlülük örneği olarak dillerimiz, kültürlerimiz daha birçok şeyimiz böyle erimektedir. Oysaki bunlar korunmalıdır. Daha bugünlerde Google tüm dilleri birbirine çevirecek bir sistemi duyurdu.

Diyeceğim o ki giden gelmiyor. Bu noktadan sonra milyonlarca insana F klavye öğretemezsiniz. Devlet korumaya almadığı sürece F klavye yaşayamaz. Bu konuda eğitim almış kişilerin bile kendi klavyelerine “default” ulaşamadıkları bir ülkede yaşamaktayız. Çünkü ben ve benim gibiler artık klavye değiştiremekle uğraşamazlar. Bu tür işler topyekün yapılmalı ya da hiç yapılmamalıdır. Ziyadesiyle olay çoktan geçmiş, savaşta bitmiştir.

Bu savaşın galibi çıkar çevreleridir. Bu tür değerler şahıslarca korunamaz. Elin Google’ı olmasa dilimizi bile belki koruyamayacaktık demekten kendimi alamıyorum. Elbette ki “default” sözcüğünün tam bir türkçe karşılığının olmaması da benim suçum değildir. Bu tür işler için maaş alanların görevlerini üstlenmekten, açıkçası bıktım.